Hidrolik Silindir Tanımı

KATI MODEL SİLİNDİR RESMİ


BOYUTLU MONTAJ RESMİ

 

HİDROLİK SİLİNDİRİ OLUŞTURAN PARÇALAR 
 

1.1. KOVAN (SİLİNDİR BORUSU))

Malzemesi özel bir talep olmadığı taktirde st 52-3 kalitedir. Kovan iç yüzeyi honlanmıştır.

1.2. ROT (MİL)

Malzemesi genel olarak iç piyasada Ck 45 dış piyasada St 52   çalışma şartlarına göre   paslanmaz türevleri, ıslah çeliklerinden imal edilebilirler. Silindir içerisinde hareketli, çalışma esnasında dış ortamla temas olduğundan  korozyona dayanıklı kaplama mevcuttur.

1.3. ÖN KAPAK (KEP)

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir. Kovana bağlantısı vidalı veya cıvatalı bağlantı olarak gerçekleştirilebilir. Sızdırmazlık elemanlarını taşımasının yanı sıra yataklama görevi de yapar.

1.4. PİSTON

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir. İç kaçağı önleyen sızdırmazlık elemanını üzerinde taşır. Aynı zamanda yataklama görevi de yapar.

1.5. ARKA KAPAK

Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından St 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Şayet bulunamazsa karbon oranı düşük alaşımsız çelikler tercih edilmelidir. Görevi kovan arka kısmını kapatır ve bağlantı elemanını üzerinde taşır.

1.6. ROT BAŞI VE KOVAN BAŞI 

Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından st 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Hazır olarak üretimleri yapılmakla beraber, makine konstrüksiyonunda talep edilen, değişik bağlantı şekil eri de mevcuttur. 

1.7. SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI